Ranking mirrorów Archa

Dziś coś z cyklu „Mała rzecz a cieszy…”. Otóż od dłuższego czasu irytowała mnie powolność działania pacmana w Archu. W szczególności nawiązanie połączenia z repozytorium nierzadko trwało wieki. W końcu postanowiłem coś z tym zrobić. Oczywiście, okazało się, że problem można rozwiązać w ciągu kilku minut, włączając to odnalezienie stosownej informacji na wiki dystrybucji.

Zaczynamy od przygotowania rankingu mirrorów. W najprostszym wypadku możemy po prostu wpisać:

# cd /etc/pacman.d/
# rankmirrors mirrorlist

Po kilku minutach otrzymamy listę mirrorów posortowanych wedle szybkości połączenia. Listę kopiujemy do pliku mirrorlist-rankmirrors. Możemy też od razu zapisać np. 5 najszybszych mirrorów do pliku:

# rankmirrors -n 5 mirrorlist > mirrorlist-rankmirrors

Później w /etc/pacman.conf linie

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

poprawiamy na

Include = /etc/pacman.d/mirrorlist-rankmirrors

Na koniec wymuszamy aktualizację aktualnej bazy pakietów:

# pacman -Syy

Na anglojęzycznym wiki Archa można też znaleźć opis innych sposobów na przyspieszenie pacmana. Ja pokusiłem się tylko o optymalizację bazy danych:

# pacman-optimize && sync

Jak mówi pomoc do tego programiku:

Ponieważ pacman używa wielu małych plików aby śledzić pakiety pliki te mają tendencję do fragmentacji w miarę upływu czasu. Ten skrypt próbuje przenieść je w jedno ciągłe miejsce na dysku. W rezultacie dysk twardy powinien czytać je szybciej, ponieważ jego głowica nie musi się często przemieszczać.

Oczywiście, powinien nie jest równoważne z „musi”, ale zawsze możemy liczyć na efekt placebo… ;)

Komentarzy: 1 do „Ranking mirrorów Archa“

  1. Włodzimierz komentuje:

    Dobry wpis tego szukałem:)

Dodawanie komentarzy

XHTML: Możesz używać tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">