Holux M-241 na Linuksie

Holux M-241 Niedawno zakupiłem logger GPS Holux M-241. Generalnie do obsługi tego typu urządzeń pod Linuksem korzysta się z takich aplikacji jak gpsd i gpsbabel, okazało się jednak, że mój logger jest dosyć oporny w kwestii pobieranie danych z logiem trasy. Na szczęście, ktoś już się tym zajął. Rozwiązaniem jest MTKBabel (skorzystałem z wersji 0.7).

Ponieważ ani w głównym repozytorium Archa, ani w AUR nie znajdziemy tego pakietu, pobieramy archiwum z programem. MTKBabel jest napisany w Perlu i potrzebuje dwóch niestandardowych bibliotek. Zainstalujemy je przez CPAN.

Najpierw, jeżeli trzeba, doinstalowujemy moduł YAML do Perla:

# pacman -S perl-yaml

Następnie uruchamiamy cpan z konta roota, odpowiadamy yes na ewentualne pytania i wydajemy komendy:

install Device::SerialPort
install Date::Format

CPAN poinformuje nas o pomyślnym zainstalowaniu bibliotek.

Teraz potrzebujemy uprawnień do urządzenia /dev/ttyUSB0, pod którym będzie się meldować logger. Urządzenie to należy do grupy uucp, więc powinniśmy się do niej dopisać:

# gpasswd -a użytkownik uucp

Teraz możemy już pobierać dane:

$ mtkbabel -s 38400 -l off -f Trasa_testowa -t -w


Po dłuższej chwili otrzymamy trzy pliki z danymi. Plik *.bin raczej nas nie będzie interesował, *_trk.gpx zawiera zalogowaną trasę, zaś *_wpt.gpx — punkty POI, zwane też waypoints.

Ponieważ wykonaliśmy już tyle roboty, przygotujmy jeszcze sobie prosty skrypcik pobierztrase, który ułatwi nam w przyszłości pobieranie danych:

#!/bin/bash

# katalog, w którym umieszczamy trasy
sciezka="$HOME/Dokumenty/Trasy GPS/"
# nazwa pliku zawiera datę
nazwa=`date +'%F-%H:%M'`

# jeżeli podano argumenty, dopisz je do nazwy
if [ $# -ne 0 ]; then
	nazwa="$nazwa $@"
fi

# pobierz trasę
mtkbabel -s 38400 -l off -t -w -f "$sciezka$nazwa"

Teraz wystarczy polecenie

$ pobierztrase Trasa testowa

by otrzymać we wskazanym katalogu pliki:

2008-10-15-09:34 Trasa testowa.bin
2008-10-15-09:34 Trasa testowa_trk.gpx
2008-10-15-09:34 Trasa testowa_wpt.gpx

Możemy też wywołać samo polecenie pobierztrase (bez argumentów), w wyniku czego pliki będą zawierać w nazwie tylko datę i godzinę.

Niestety, nie każdy serwis rozumie format GPX, można jednak go prosto skonwertować na KML za pomocą gpsbabel, co już sobie wygooglujecie. Obecnie testuję serwis EveryTrail, który rozumie pliki GPX. Dodam, że odrobina znajomości XML-a wystarczy, by do pliku *_trk.gpx dorzucić punkty z *_wpt.gpx.

Dodawanie komentarzy

XHTML: Możesz używać tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">