Uprawnienia dla /dev/parport0

Po tym, jak, wykazując się umiarkowaną inteligencją, usunąłem sobie program KontrollerLab i nie byłem go w stanie skompilować na nowo ani na Debianie, ani na Archu (chyba jakieś problemy z jedną z bibliotek KDE), postanowiłem zaprzyjaźnić się z linią komend avr-gcc i avrdude. Jako platformę wybrałem tym razem laptopa z Archem. I okazało się, że jest trudniej niż na Debianie.

Po pierwsze większość pakietów musiałem zainstalować z AUR, czyli repozytorium źródeł utrzymywanych przez użytkowników, bo w oficjalnych binarkach był tylko avrdude.

Gdy się już z tym uporałem, okazało się, że avrdude nie może dostać się do portu LPT. Zmieniłem więc ustawienia, ale po restarcie wszystko wróciło do stanu wyjściowego. W końcu znalazłem sposób na trwałą zmianę uprawnień. Do /etc/udev/rules.d/udev.rules w sekcji Permissions and Symlinks dopisałem:

KERNEL=="parport[0-9]*",    GROUP="lp"

Rzecz jasna, musimy dodać się później do odpowiedniej grupy:

# gpasswd -a użytkownik lp

Mam nadzieję, że najbliższa aktualizacja udev nie nadpisze moich ustawień.

Komentarzy: 2 do „Uprawnienia dla /dev/parport0“

 1. salciarz komentuje:

  Może nadpisac, może nie nadpisać.
  vi /etc/pacman.conf

 2. cactus komentuje:

  Za to kontrollerlab jest PLD Linux i ladnie sie buduje i sam korzystam.

  z tym parport to ciagle mam problem za to.
  Gdybys chcial namiary co i jak z PLD to wal smialo
  Staram sie avrki uaktualniac w distro.

  Pozdrawiam
  Bartłomiej Zimoń

Dodawanie komentarzy

XHTML: Możesz używać tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">