Spawanie światłowodów

Kilka dni temu na zajęciach z techniki światłowodowej mieliśmy okazję samodzielnie zespawać światłowód. Postanowiłem przy tej okazji zrobić dobry uczynek: strzelić kilka fotek i uzupełnić odpowiednie artykuły na Wikipedii. Tak wzbogacony został opis spawarki światłowodowej. Artykuły o obcinarce i stripperze musiałem utworzyć od nowa.

Sam proces spawania nie był szczególnie trudny, tym bardziej, że spawarka, choć ręczna, nie automatyczna, była przygotowana do pracy.

Stripper

Aby zespawać dwa światłowody trzeba usunąć z nich warstwę ochronną — jest to jakieś tworzywo, które nie nadaje się do spawania (w przeciwieństwie do samego włókna, które w tym wypadku musi być wykonane ze szkła kwarcowego). Do wykonania tej czynności służy stripper.

Obcinarka do światłowodów

Włókna muszą być równo przycięte, tak aby podczas justowania w spawarce stykały się całą płaszczyzną przekroju. Szkła kwarcowego nie da się ciąć tak, jak np. metalu, gdyż jest zbyt kruche. Należy zatem, podobnie jak szklarz, zarysować lekko włókno. Jeżeli w tej samej chwili rozciągniemy światłowód, powinien ładnie pęknąć. Pomaga nam w tym specjalna obcinarka.

Spawarka światłowodowa

Tak spreparowaną parę włókien umieszczamy w spawarce, justujemy, czyli wyrównujemy we wszystkich płaszczyznach i dosuwamy do siebie. Czynność tę należy wykonać z dokładnością rzędu mikrometra, a nawet lepszą — pomaga w tym mikroskop, przedstawiający obraz w dwóch płaszczyznach jednocześnie (z góry i z boku). Gdy światłowody są poprawnie ustawione, załączamy łuk elektryczny i, w razie potrzeby, korygujemy położenie włókien podczas samego procesu spawania.

Później należy zabezpieczyć spaw, gdyż, jak się naocznie przekonaliśmy, pozbawione warstwy ochronnej włókno jest bardzo kruche.

P.S. Półtora roku temu mieliśmy okazję zobaczyć w akcji automatyczną spawarkę, która zamiast mikroskopu posiada kamery i monitor, a samo justowanie jest automatyczne.

Komentarzy: 1 do „Spawanie światłowodów“

  1. feyn komentuje:

    Przydałoby się to jeszcze nagrać jakiś filmik i dodać na youtube :) Bardzo ładnie opisane :)

Dodawanie komentarzy

XHTML: Możesz używać tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">