Dwa przydatne kody na komórkę

Jakoś tak przypomniały mi się dwa triki na telefon komórkowy, a konkretnie tzw. kody.

Wyświetlacz telefonu po wpisaniu kodu 6#

Pierwszy kod to [numer]#, gdzie [numer] to numer wpisu w książce telefonicznej karty SIM. Po jego wybraniu pokazuje się menu z numerami w kolejności, w jakiej zapisane są na karcie. Po naciśnięciu zielonej słuchawki następuje wybranie numeru (być może w niektórych aparatach dzieje się to od razu po wpisaniu kodu). Po co to komu? Otóż jeżeli zapiszemy sobie najważniejsze osoby w pierwszych wpisach na karcie SIM (na ogół telefon pozwala określić numer rekordu), możemy do nich dzwonić po naciśnięciu trzech przycisków. Jest to mniej wygodne niż szybkie wybieranie, ale w moim przypadku się sprawdza.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość przypisania szybkiemu wybieraniu innej funkcji, np. skrótów do najczęściej używanych opcji menu. Ponadto mój telefon pozwala na posługiwanie się kodami w stylu 6# także w terminarzu, który interpretuje je jak podany explicite numer telefonu. Zasadniczą wadą jest konieczność pokopiowania wpisów do odpowiednich rekordów, a ponieważ w pierwszych rekordach już na pewno coś jest, mamy chwilę zabawy.

Drugi kod jest powszechnie znany. To *#06#, odczytujący unikalny numer IMEI aparatu, czasem pozwalający odczytać także wersję oprogramowania. IMEI pozwala na zablokowanie konkretnego telefonu w przypadku kradzieży (szczegóły na temat blokowania skradzionego telefonu). Oczywiście, numer należy sobie zapisać wcześniej…

Komentarzy: 6 do „Dwa przydatne kody na komórkę“

 1. NetMan komentuje:

  jak to działa w terminarzu?
  Podaj opis.. bo u mnie jakoś nie mogę tego ruszyć i nie widze, aby sekwencja 2# (tutaj mam uzupełnienie konta na SIM) działała.

 2. vmario komentuje:

  Rodzaj alarmu: „Połącz”. W opisie przypomnienia: kod zamiast numeru telefonu. Później, podczas przeglądania, wystarczy wcisnąć zieloną słuchawkę, żeby połączyć się z daną osobą.

 3. NetMan komentuje:

  ok już mi się udało…
  Liczyłem najpierw, że mi automatycznie wstawi numer w przypomnieniu ale nie. On po prostu go wpisuje w wybieranie numeru (ten kod) i wtedy go zmienia (na poziomie dzwonienia).
  A ja myślałem że zrobi to już na poziomie wprowadzania przypomnienia :) Chyba za dużo wymagam od takiego starego, ale jakże wspaniałego :) telefonu

 4. elektryk komentuje:

  na mojej nokii 6310 kody chodzą, rzeczywiście szybciej działa wybieranie numerów korzystając z tej porady.

 5. justi-orchidea komentuje:

  znam tez kod,za pomocá ktorego mozna uzyskac date produkcji komorki(dotyczy nokii-na innych tel.nie sprawdzalam)
  oto kod *#0000#

 6. punix komentuje:

  jest jeszcze jeden kod w niektorych telefonach po zablokowaniu karty sim nie można wpisać puku więc trzeba wybrać **05*

Dodawanie komentarzy

XHTML: Możesz używać tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">