Komposé – nawigacja po pulpitach

Gdy mamy otwartych wiele aplikacji, w tym wielokienkowe, jak GIMP, przełączanie się między oknami sprawia problemy. Nawet poukładanie ich na pulpitach w pewnym momencie przestaje być rozwiązaniem. Wtedy warto pomyśleć o aplikacji Komposé. Jest to rozwiązanie znane z Mac OS X – po wykonaniu odpowiedniego gestu na ekranie pojawiają się (zmniejszone) wszystkie okna – wybieramy właściwe i po problemie.

U mnie aplikacja schowana jest w systray’u, a aktywuje się po wskazaniu myszą lewego dolnego rogu ekranu. Działa sprawnie, choć szybkością nie powala (może jak wreszcie znów zainstaluję sterowniki do karty graficznej, to będzie się szybciej renderować). Jeżeli chodzi o wady, to zauważyłem, że podgląd okna Konsole, który to emulator terminala jest u mnie uruchamiany z sesji KDE, zawiera początkowo podgląd okna przeglądarki www. Dopiero przełączenie na to okno uaktualnia obraz. Generalnie czasem podglądy są „nieświeże”. Obniża to w niewielkim stopniu walory użytkowe programu (trudniej znaleźć właściwe okno). Niemniej polecam Komposé osobom, które otwierają bardzo dużo programów w trybie graficznym.

Dodawanie komentarzy

XHTML: Możesz używać tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">