Nowa kategoria na blogu?

Obecnie trwa sesja w związku z czym musiałem zintensyfikować proces samokształcenia. Szczególnie dotyczy to tzw. automatów, czyli podstaw automatyki. Przedmiot ten związany jest z wykreślaniem charakterystyk, które czasem są trudne do analitycznego narysowania, a jeszcze trudniejsze do numerycznego sprawdzenia, np. za pomocą kalkulatora. Wiedziałem, że możliwe jest wykreślenie tych charakterystyk za pomocą MATLAB-a, ale nie interesowało mnie to zbytnio ze względu na komercyjno-windowsowy charakter tego, skądinąd świetnego, programu. Z moich nikłych doświadczeń wynikało jednak, że GNU Octave w prostych zastosowaniach radzi sobie całkiem nieźle. I rzeczywiście, okazało się, że wykreślenie linii pierwiastkowych jest zadaniem banalnym, a efekt na ogół jest wystarczający do sprawdzenia zadania. Dla przykładu wykreślmy linie pierwiastkowe dla transmitancji układu otwartego Go(s)=(2s^2+5s+1)/(s^2+2s+3):

octave:1> h = tf([2 5 1],[1 2 3]); rlocus(h);

Tak samo, jak w MATLAB-ie. Szkoda, że tak późno poznałem tę zabawkę. Ale tu przyszła mi do głowy myśl, by pomóc innym studentom, którzy są zainteresowani wykorzystaniem komputera do nauki, nie tylko wtedy, gdy wykładowcy wprost tego wymagają. Przy okazji byłaby to dla mnie okazja do promowania opensource’owych rozwiązań. Mam więc zamiar stworzyć nową kategorię na blogu, a może raczej zmienić wytyczne dla kategorii „Polibuda”. Zamiast luźnych rozważań i użalania się nad dolą studenta – praktyczne informacje. Czy pomysł uda mi się zrealizować, czas pokaże. Tymczasem może przygotuję również odpowiedni dział na mojej stronie domowej, która od roku (w praktyce jeszcze dłużej) leży odłogiem.

Komentarzy: 1 do „Nowa kategoria na blogu?“

  1. NetMan komentuje:

    To moja stronka jeszcze dłużej nie widziała jakichkolwiek zmian. Serwer krócej – bo FTP-a czasem wykorzystuję ;)

    Co do pomysłu to trafny :)
    a użalać nad losem studenta zawsze można się w kategoriach: noże, lifehacking, osobiste, pozytyw, życiowe, bulwers. no i może paru innych;)

Dodawanie komentarzy

XHTML: Możesz używać tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">