We Francji mplayer już nielegalny

Francja zaczęła nowy rok pełną parą. Zamiast opierać się wspaniałej rewolucji, jaką jest DRM, postanowiła przytemperować swoich obywateli i uświadomić im, że nie mają prawa decydować o tym, co i na jakim sprzęcie oglądają, a przy okazji nabić kabzę wielkim koncernom (czyżby jakieś problemy z PKB?). Otóż:

Francuscy prawodawcy zadecydowali, że zabronione jest przeglądanie zawartości płyt DVD zabezpieczonych CSS za pomocą oprogramowania, które umożliwia obejście tego systemu.

„DMCA a la France: VLC i mplayer nielegalne”, ITbiznes.pl

Kara za sprzeniewierzenie się woli władz to 135EUR, a gdyby ktoś nieprawomyślnie zwlekał, grzywna może zostać zwiększona do 750EUR. I słusznie, wszak CSS został złamany przez wywrotowców, których mierziła blokada regionalna w DVD i temu podobne pomysły. I do czego doprowadzili? Że na mplayerze mogę sobie bezczelnie DVD oglądać…

Dobra, to tyle, jeżeli chodzi o ironiczny wstęp. Teraz poważniej – dla niewtajemniczonych przytoczę obszerny fragment definicji CSS z Wikipedii:

CSS (ang. Content Scrambling System) to kontrowersyjny system kodowania zawartości płyt DVD. Jego celem jest ograniczenie niekontrolowanego przepływu płyt DVD pomiędzy rynkami, na które są wydawane. System opiera się o wykorzystanie zaszytych w odtwarzaczu kluczy kryptograficznych: urządzenie sprzedane w danym rejonie może odtworzyć tylko płyty przeznaczone dla tego obszaru geograficznego, a użytkownik może zmienić ustawienie regionu tylko skończoną liczbę razy w czasie życia urządzenia.

CSS jest przykładem użycia mechanizmów DRM do celów nie związanych z ochroną praw autorskich: jego podstawową funkcją jest ochrona modelu biznesowego, który zakłada wypuszczanie nośników w różnych terminach i w różnych cenach na sąsiadujących ze sobą rynkach. Dodatkowo, CSS służył do zagwarantowania, że odtwarzacze DVD będą podlegały certyfikacji i licencjonowaniu, przez co możliwe było wymuszenie określonych rozwiązań technologicznych, jak np. przestrzeganie flagi nie pozwalającej na przewinięcie ostrzeżeń oraz reklam nagranych na nośniku. Z tych powodów, oraz z racji tego, że mechanizm ograniczał możliwość swobodnej odsprzedaży samych odtwarzaczy, CSS postrzegany jest przez przeciwników DRM jako sztandarowy przypadek naruszenia praw konsumentów.

Oczywiście, koncerny, jak GM Records, mają zgoła inne podejście:

Zabezpieczenia płyt ulegają ciągłym aktualizacjom i udoskonaleniom, co jest niestety zasługą użytkowników, którzy je łamią i tym samym kopiują płyty.

„Ochrona i zabezpieczenia nośników optycznych”, GM Records

Nie jestem zwolennikiem naruszania praw autorskich, wszak jeżeli mają powstawać filmy i muzyka, to muszą na to iść skądś pieniądze. Niemniej nie jestem też zwolennikiem ograniczania moich praw konsumenckich. Jeżeli kupię legalnie płytę, to chcę mieć możliwość zrobienia kopii zapasowej i odtworzenia w każdym napędzie, który fizycznie jest zdolny daną płytę odczytać. Najwyraźniej jednak ktoś myśli inaczej…

Problem dotyczy, oczywiście, nie tylko Francji, ale po starej historii z zakazem noszenia czadorów przez muzułmanki we francuskich szkołach, zaczynam się zastanawiać, czy liberalizmowi państw zachodnich nie jest bliżej do totalitaryzmu niż ksenofobicznemu konserwatyzmowi Europy Wschodniej (tak, lubię nasycać zdania mądrymi słowami)? W USA można pozwać do sądu człowieka o byle co (zwłaszcza jak się jest kobietą – wszak mężczyźni poniżają płeć piękną na każdym kroku), w Anglii trudno się za uchem nie podrapać, żeby jakaś kamera tego nie podchwyciła (vide „Permanentna inwigilacja” u NetMana), a trzycalowy Camillus CUDA EDC byłby w moich dłoniach nielegalnym narzędziem (wszak wszystko, co ma frame locka z definicji służy do zabijania, nawet niewinny nożyk). Wniosek nasuwa się sam – wszędzie źle, niekoniecznie tylko w domu.

Komentarzy: 1 do „We Francji mplayer już nielegalny“

  1. re_set komentuje:

    przy okazji dodam, że wciąż można podpisywać się pod listem otwartym przeciwko planowanej „legalizacji” DRM w Polsce:

    http://list.7thguard.net/

Dodawanie komentarzy

XHTML: Możesz używać tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">