Technicon 2006

Wejściówka na Technicon 2006

We wtorek wbiliśmy się z Panią Całką i NetManem na Technicon 2006. Udział w takich targach to dla studenta elektroniki wręcz obowiązek, zwłaszcza że, jak się okazało, nasza kochana polibuda była współorganizatorem. Zamówiliśmy więc sobie darmowe wejściówki i tak oto mogliśmy wejść na Technicon z piękną plakietką „VISITOR” (tia… trzeba się lansować).

Sama impreza była trochę mniej ożywiona, niż się tego spodziewałem, ale trzeba tu od razu zaznaczyć, że nie wyszliśmy poza halę targową (ponadto był to dopiero druga edycja Techniconu). Seminaria w większości zapowiadały się na zbyt nudne, a te o ciekawszych tematach były w niesprzyjających godzinach. Niemniej nie był to czas stracony – poszerzyło się horyzonty, odchamiło się (i to technicznie!), nacieszyło się oczy gadżetami, no i dostało się parę darmowych bonusów od wystawców.

System Zoltar

Na jedno z pierwszych stanowisk, jakie odwiedziliśmy zaprowadził nas… dr Krzystof Nyka, który starał się nam wmówić, że właśnie mamy z nim ćwiczenia z teorii pola. Zaprezentował nam „nasz” system Zoltar. Jest to rodzaj elektronicznego paintballa opartego o elektroniczną broń, gdzie kulki z farbą zastępuje wiązka podczerwieni, a cały system gry integruje bezprzewodowa sieć radiowa. Karabin wygląda całkiem zgrabnie, jak na wersję prototypową, a kamizelki mają obok odbiorników IR diody i wibrator sygnalizujące trafienie. Postrzelaliśmy trochę z NetManem, a po wysłuchaniu „wykładu” na temat systemu, ruszyliśmy dalej.

Kamera termograficzna InfraTec

Wśród stoisk, które nieszczególnie mogły zainteresować studentów, zdarzały się perełki, które w każdym przyszłym inżynierze musiały wzbudzić ciekawość. Niewątpliwe do takich należała wystawa systemów termowizyjnych firmy InfraTec. Dostarczane przez nich rozwiązania to m.in. kamery termograficzne, jak ta pokazana na zdjęciu obok. Oto fragment specyfikacji:

 • zakres spektralny: 7,5…14µm;
 • format obrazu: 320×240 pikseli (opcjonalnie 640×480);
 • zakres pomiarowy: -40…1200°C (opcjonalnie do 2000°C);
 • rozdzielczość temperaturowa @ 30°C: ponad 80mK do 50mK.

Sprzęt niebagetelny, ale i zakres zastosowań bardzo szeroki. Od optymalizacji procesów technologicznych, przez kontrolę instalacji elektrycznych po tak oczywiste zastosowania, jak sprawdzanie systemu ociepleń budynków – wystarczy skierować kamerę na ścianę, i już wiadomo, którędy ucieka ciepło.

Analizator chemiczny Cerko Lab System

Oprócz tego widzieliśmy analizatory chemiczne Cerko Lab System (pomiar pH, oznaczanie stężenia, miareczkowanie), olbrzymie bezpieczniki na setki amperów i tysiące woltów, moduły sterowania silnikami (Genpa, coś dla Ciebie), masę multimetrów i innych przyrządów pomiarowych.

Przyrządy pomiarowe FLUKE

Ponadto po raz drugi odwiedziliśmy autobus-wystawcę ELFA, gdzie z Panią Całką rozpływaliśmy się w zachwycie na multimetrami i ręcznymi oscyloskopami FLUKE, nie wspominając o cyfrowym oscyloskopie Instek GDS-820C z kolorowym wyświetlaczem.

Turniej Robotów „Mini Sumo”

Miniaturowy robot mobilny

Jednak główną atrakcją, która nas od początku interesowała, był Turniej Robotów „Mini Sumo”. W zawodach startowały drużyny (także z PG), które wystawiały małe, samobieżne roboty. Staczały one walkę, którą wygrywał ten, kto zepchnął przeciwnika z ringu. Nie wiem, kto w końcu wygrał, ale niektóre pojedynki były naprawdę efektowne.

Zakładka/spinacz do papieru z PCB

Czas na krótkie podsumowanie. W trakcie targów nabraliśmy trochę ulotek i folderów reklamowych oraz parę czasopism, w tym Elektronika. Wyłudziliśmy kalendarzyki z rozkładem sesji PG oraz nietypowe zakładki/spinacze do papieru w postaci PCB od EuroCircuits. Niestety, nie przypominam sobie, by którykolwiek z wystawców poczęstował nas cukierkami, choć niektórzy mieli tego trochę. Mimo tego faux pa targi wspominam miło – warto było to zobaczyć. Być może za parę ładnych lat, to my otworzymy stanowisko na Techniconie?

Komentarzy: 3 do „Technicon 2006“

 1. NetMan komentuje:

  POtwierdzam!!
  Targi były kompletnie GITES :)
  Szkoda tylko, że nei mogłem zabawić na nich dłużej :P

  A swoją drogą WPIS pięknie ZROBIONY – nie można sie do niczego przyczepić – gratuluję:D

 2. HryneK komentuje:

  Skąd można było się dowiedzieć o tej imprezie? Nigdzie nie zauważyłem reklam – ślepym czy ich nie było? Chętnie bym ją nawiedził, gdybym o niej słyszał wcześniej… a tak został mi tylko Twój opis. Dzięki.

  A jakby ktoś chciał, to Zoltara można wypróbować w Trójmieście w warunkach bojowych. Więcej na http://www.zoltar.pl/

 3. vmario komentuje:

  O imprezie dowiedziałem się od Pani Całki. Później widziałem jeden plakat na wydziale OIO. Nie przypominam sobie, bym słyszał o tym gdzieś jeszcze. Może następnym razem będę dawał znać o takich imprezach tutaj lub na miniblogu, bo, rzeczywiście, czasem można to i owo przegapić.

  Co do Zoltara, to wiem, że można go wypróbować w Sopocie, ale ichnia stronka nie działa. Ładuje się trochę Flasha (BTW, bardzo brzydkiego) i to wszystko. Żadnego tekstu, nigdzie nie da się kliknąć. Dziwne, bo na ogół Flash albo działa, albo nie. Cóż, jak rozumiem, stronka była przeznaczona dla szczęśliwców, korzystających z IE i Windowsa :P

Dodawanie komentarzy

XHTML: Możesz używać tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">